Zasilacze


Czym jest zasilacz komputerowy?

Zasilacz komputerowy to urządzenie, które przetwarza napięcie przemienne z gniazdka elektrycznego na niskie, stabilizowane napięcia stałe. Zasilacze komputerowe są konieczne do pracy wielu ważnych elementów naszego komputera, między innymi płyty głównej, procesora, karty graficznej, czy dysku twardego. Zasilacz do komputera stacjonarnego ma postać niewielkiego pudełka i umieszczany jest wewnątrz obudowy komputera. Od strony zewnętrznej posiada on gniazdo do podłączenia zasilania z sieci, a od strony wewnętrznej odchodzą wiązki przewodów dedykowanych do konkretnych podzespołów komputera.

Standard zasilaczy komputerowych

Na rynku jest dostępne pare modeli zasilaczy pod kątem ich rozmiaru.

Tabela ukazująca wygląd podanych wyżej zasilaczy
Zasilacz ATX Zasilacz SFX Zasilacz TFX
ATX power suply unit SFX power suply unit TFX power suply unit

Budowa zasilacza komputerowego.

Zasilacze skonsturowane są zazwyczaj w sposób modułowy, co oznacza, że składają się z różnych komponentów, z których każdy pełni określoną rolę. Oto główne składniki zasilacza komputerowego:


Podział zasilaczy na certifikaty 80 PLUS

Certifikat 80 PLUS to standard oceniający sprawność zasilaczy komputerowych. Certyfikowanie zasilaczy ma na celu ułatwienie orientowania się w ich sprawności oraz wydajności co ma za zadanie ułatwić wybór zasilacza przy zakupie, ale także polepszania oferty zasilaczy o maksymalnie sprawne urządzenia, które spełnią wymogi programu.

W ramach programu certyfikowania zasilaczy 80 Plus urządzenia te są sprawdzane pod kątem sprawności przy różnorodnym obciążeniu. W zależności od otrzymanych wyników, zasilacze otrzymują adekwatny certyfikat. W ramach testowania zasilaczy sprawdza się ich sprawność przy obciążeniu 20, 50 oraz 100%. Minimalna sprawność, jaką musi wykazywać zasilacz, by otrzymać podstawowy certyfikat 80 Plus, to właśnie powyżej 80% dla zasilaczy na rynku europejskim. Jeśli zasilacz ma wyższą sprawność, otrzymuje wyższą klasę w certyfikacie. Dokładne informacje na ten temat prezentuje poniższa tabela.

Certifikat Ociążenie 20% Ociążenie 50% Ociążenie 100%
80 Plus 82% 85% 82%
80 Plus Bronze 85% 88% 85%
80 Plsu Silver 85% 88% 85%
80 Plus Gold 90% 92% 89%
80 Plus Platinium 92% 94% 90%
80 Plus Titanium 94% 96% 94%

Już na pierwszy rzut oka widać, jak wyraźne są różnice w sprawności pomiędzy poszczególnymi klasami certyfikowanych zasilaczy. Pomiędzy zasilaczem z certyfikatem 80 Plus a zasilaczem z certyfikatem 80 Plus Titanum widnieje około 10% różnica w sprawności, a w realiach elektroniki i komputerów to bardzo dużo.

Certyfikat zapewnia, że zasilacz charakteryzuje się konkretną sprawnością. Wyższy poziom certyfikatu pozwoli na oszczędność energii. Ilość wydzielanego ciepła również będzie niższa. To z kolei umożliwia instalację cichego i niezbyt szybkiego wentylatora. Nasz sprzęt będzie, więc dużo bardziej wydajny. W przypadku omawianego certyfikatu wydajność energetyczna wynosi minimum 80%.